10 Adımda soğuk havaya hazırlıklı olmak

Ağır kış şartlarının kapımızı çaldığı şu günlerde sağlığımızı korumak için çok daha fazla özen göstermemiz gerekiyor. Özellikle orta yaşın üzerindeki kişiler, kalp ve akciğer hastaları, kanser tedavisi görenler, karaciğer veya böbrek yetersizliği olanlar ve küçük çocuklar bağışık sistemi zayıf olduğundan soğuk, karlı, rüzgarlı sert havalarda daha kolay hastalanıyor.

1. Dışarıda geçirilecek süreye dikkat edin!

Ne kadar hazırlıklı olarak dışarıya çıkıyor olsak da dışarıda kalacağımız süreyi mümkün olduğunca kısa tutmalıyız. Aslında soğuk hava bağışıklık hücrelerinin sayısını arttırarak mikroplara karşı savunma sistemimizi güçlendiriyor. Fakat soğukta kalma süresi uzadıkça vücudun mücadele gücü giderek tükeniyor ve hastalanmaya yatkın hale geliyoruz.

2. Vücudunuzun dayanıksız bölgelerine özen gösterin!

Burun, kulak, baş, eller, ayaklar ve parmaklar gibi soğuğa en dayanıksız bölgelerimizi çift kat eldiven çorap ve başlıkla çok daha iyi korumamız gerekli. Başı korumamak, soğuk çarpması sonucu sinüzit, orta kulak ve bademcik iltihabına neden oluyor.

3. Yüksek tansiyon hastaları acil durum ilaçlarını yanına almalı!

Yüksek tansiyonu olanlar, burun, kulak, baş, eller, ayaklar ve parmaklardaki kılcal damarların soğuktan büzüşmesi sonucu tansiyonlarının daha da yükselebileceğini hatırlamalı ve doktorlarına danışarak mutlaka yanlarına acil durumda kullanacak ilaçları almalı.

4. Gözlerimizi unutmayalım..

Göz kuruması ve göz kızarıklıklarına karşı mutlaka yanınızda kar gözlüğü bulundurun.

5. Sıvı alımı çok önemli!

Yeterli sıvı alımı olmadan uzun süre soğukta kalmak vücudun uç noktalarında susuzluğa bağlı olarak kılcal damarlarda daralmaya neden oluyor, bu durum hem soğuk yanığı denen donmalara hem de mikropların dışarı atılması için gereken burun akıntısı ve balgamın koyulaşmasına yol açıyor. Kahve ve çay gibi idrar söktürücü içecekler burun ve boğaz salgılarını kuruttuğundan, bunlar yerine ıhlamur, kuşburnu, nane-limon çayı gibi içeceklerin tüketimi öneriliyor.

6. Sigara içilmemeli!

Burun, boğaz ve akciğerlerin havayolları birçok toz ve mikrobun içeriye girmesini engelleyen ve dışarı süpüren ince tüycüklere sahip. Onlara en çok ihtiyaç duyduğumuz rüzgarlı ve soğuk havalarda sigara içmeye devam etmek solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

7. Düzenli uyku, bağışıklığın olmazsa olmazı.

Yedi, sekiz saatlik kaliteli uyku bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hastalıklara karşı direncimizi arttırıyor. Unutmayın, gündüz uykusu gece uykusunun yerini tutmuyor.

8. Egzersizi ihmal etmeyin..

Düzenli yapılan egzersizin, birçok faydasını yanı sıra, soğuk algınlığı ve gribal hastalıklara karşı dayanıklılığı attırdığı biliniyor. Düzenli egzersiz yapanlar bu hastalıklara hem %50 daha seyrek yakalanıyor hem de yakalandığında kendini yorgun hissettirmiyorsa , egzersize devam ederek çok daha hızlı iyileşiyor.

9. D vitaminin önemi…

Her şeyden önemlisi güneş göremediğimiz için kışın çok eksilen D vitaminine hastalıklara karşı koruyucu olması açısından çok ihtiyaç duyarız. Kan düzeyinizi ölçtürüp, doktorunuza danışarak vücudunuza D vitamini takviyesi almalısınız.

10. Araçla yolculuk yapacaklar dikkat etmeli.

Araç içerisinde en az iki gün yetecek miktarda su ve gıda, kalın battaniye, acil yardım çantası bulundurulması, soğukta donmayı engellemek için hareketsiz kalınmaması özellikle el ve ayak parmaklarının çalıştırılması faydalı görülüyor.