İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ayakkabı bağcığı nasıl bağlanır?

Bağcık bağlama tekniklerinden önce bağcık takmayı gözden geçirebilirsin. Bağcığı düz bir şekilde ayakkabının üstüne serdikten sonra tam ortasından ikiye katlamalısın. Ayakkabının burnunu kendine doğru çevirmeli ve en alttaki deliklerden başlayarak bağcığın iki ucunu ilk sıradaki deliklerden geçirmelisin. Ardından sayanın altında kalacak şekilde, bağcığı üstteki deliğe ilerleterek bir üst sıraya geçebilir ve bu şekilde bağcığı geçire geçire en üste kadar ulaşabilirsin.

Eğer bağcığın çapraz ilerlemesini istiyorsan ilk sıranın ardından, bağcığı karşı sıradaki üst deliğe geçirmeli ve çapraz hareketlerle en üste kadar ulaşmalısın. Ayakkabının nasıl görünmesini istediğine göre dilediğin bağcık geçirme şeklini kullanabilirsin. Henüz bağlama aşamasına bile gelmeden pes edenlerdensen korkman gerekmiyor.

En Kolay Ayakkabı Bağlama Yöntemleri Nelerdir?
Ayakkabı bağlamak başta çok karmaşık görünen ancak alıştıktan sonra otomatikleşen hareketler dizisinden oluşuyor. Öncelikle stresini yatıştırarak, en kolay yöntemlerden karmaşık olanlara doğru öğrenmeye başlayabilirsin. Eğer bağcık bağlama konusunda daha çok bilgi almak istiyorsan, temel yöntem ilk adımı oluşturuyor. Temel düğüm yöntemini öğrenmek için bağlayacağın ayakkabıyı düz bir zemine koymalı, bağcık uçlarını iki yanda serbest şekilde bırakmalısın. Basit bir düğüm atıp uçları iki yana doğru çekmen gerekiyor. İyice sıkınca dilin tam üstünde tekli bir düğüm meydana geliyor, ardından sağ elindeki bağcığı ikiye katlayarak baş parmağınla sabit tutmalısın. Sol elindeki bağcığı, katlanmış olanın üstünden geçirmelisin. Üstte kalan (sol elinle tuttuğun) bağcığı, sağ elinin baş parmağının hemen yanında oluşan delikten geçirerek çektiğinde ayakkabılarının kolayca bağlandığını görebilirsin.

En kolay bağlama teknikleri arasında, hızlı bir yöntem daha sayılıyor. Sherpa adı verilen teknik, günlük ayakkabı için bağcık bağlama süresini 2 saniyeye indiriyor. Öncelikle ayakkabıyı giyerek ayağını kolay ulaşabilmen için hafifçe yüksek bir yere yerleştirmelisin. Ardından bağcığa bir kez düğüm atmalısın. Sonra iki elinin de serçe parmaklarını uzatıp, diğer parmaklarını avuç içine doğru kıvırman gerekiyor. Serçe parmakları düğümlenmiş iki ucun altına yerleştirmelisin. Sonra işaret ve baş parmağını açarak, birleştir. Serçe parmaklarını hafifçe kapatarak bağcığı alttan tut ve birleştirdiğin baş ve işaret parmaklarını bağcığın altına geçir. Hafif bir bilek hareketiyle bağcığı parmağının üstüne alabilirsin. İki elinin işaret ve baş parmaklarının üstünde kalan uçları, birbirinin içinden geçirip sıkmalısın. İşte bu kadar, 2 saniyede bağcığı bağlayarak sokağa çıkmaya hazırsın!

Tavşan Kulağı Tekniği
Tavşan kulağı, hem pratikliği hem de dayanıklılığı sayesinde en sık kullanılan bağlama teknikleri arasında yer alıyor. Öncelikle yine, ayakkabı bağcıklarına tek bir düğüm atmalısın. Ardından bağcık uçlarından birini ikiye katlayarak tavşan kulağı şekline getirmelisin. Bu sırada kıvrılan kısmın daha küçük, kalan bağcığın uzun olmasına dikkat etmen gerekiyor. Diğer ucu da ikiye katlayıp kulak yaptıktan sonra iki kulağa basit bir düğüm atmak yetiyor. Kulakları sıkıca sıkıp güne başlayabilirsin. Çocuklara en kolay öğretilen yöntem tavşan kulağı olarak biliniyor.

Sihirli Parmak Tekniği
Basit bir düğüm atarak sihirli parmakları çalıştırmaya başlayabilirsin. Öncelikle, bağcığı ikiye katlamalısın. Sağ elinin baş ve serçe parmağını, ikiye katladığın ucun üstüne, diğer üç parmağı ise altına yerleştirerek sıkıca tutman gerekiyor. Baş parmağın ve işaret parmağın bağcığı kıskaç gibi tutmalı. Diğer bağcığı da aynı şekilde sol elinle tuttuktan sonra ellerini birbirine olabildiğince yaklaştırabilirsin. Sol elindeki tavşan kulağını sağ elindekinin içinden geçir, sonra sağ elindeki kulağın alttaki kısmını tam ortadan kendine doğru çek. Yani iki bağcığın X şekli oluşturmasını sağlayarak kulakları çapraz pozisyonda birbirinin içinden geçirmeli ve sıkıca düğüm atmalısın.

Ayakkabı Bağlama İpuçları
Herkesin tüm bağlama yöntemlerini bilmesi gerekmiyor, kendin için en kolay olanı seçerek birkaç gün pratik yaptıktan sonra alıştığını görebilirsin.
Eğer yöntemi çocuğuna öğretiyorsan, ayakkabının burnunu ona doğru çevirerek daha rahat anlamasını sağlayabilirsin.
Bağcık bağlarken, çocuklara “sağ el üstte, sol el altta” gibi talimatları anlatmakta zorluk çekmen normal. Bağcıkların uçlarını farklı renklerde boyayarak, öğrenme süreci boyunca “Mavi renk olanı çek” gibi yönergeler verebilir, daha kolay anlamalarını sağlayabilirsin.
Bağcık bağlarken acele etmemeli, ağır ağır tüm yönergeleri yerine getirmeye çalışmalısın. Okuduğunda biraz anlaşılmaz gelebilir, ancak önünde bir ayakkabı varken denediğinde kolaylıkla talimatları yerine getirebilirsin.
Eğer bağcıklar, kolay çözülüyorsa düğümleri atarken yeterince sıkmadığın anlamına geliyor. Bir sonraki denemede daha sıkı bağlamayı denemelisin.

Bağcıkları Gizleme
Bağcıkların saya yüzeyinde görünmesini istemiyorsan, bağcıkları dilin altından bağlamayı deneyebilir ve uçları sayanın içine sıkıştırabilirsin. Bunu yaparken bağcıklar çok sıkı olursa dil havada kalacağından daha gevşek bağlamaya özen göstermelisin. Daha hacimli olan yuvarlak bağcıklar dilin altından potluk yaratabiliyor. Bu nedenle, bağcık gizlemeyi özellikle düz bağcıklarda rahatlıkla uygulayabilirsin. Bağcık görünümünü seven ancak düğüm görmek istemeyenlerdensen, Skechers streç bağcıklı ayakkabı modelleriyle yardımına koşuyor. Dışarıdan bağcıklı gibi görünen esnek modeller, ayağa geçirilerek giyiliyor ve kullanıcıları bağlama zahmetinden kurtarıyor.

Mission News Theme by Compete Themes.