İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çikolata nereden geliyor?

Bu soğuk sonbahar günlerinde dumanı tüten bir fincan sıcak kakao ile kucaklaştığınızda, çikolatanın nereden geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Çikolata bize kakao bitkisi (ca-inek olarak telaffuz edilir) Theobroma cacao sayesinde gelir. Theobroma adı, çevirisi “tanrıların yemeği” olduğu için uygun bir isimdir. Bitkinin en az 4000 yıl önce Güney Amerika’nın Amazon bölgesinde ortaya çıktığına inanılıyor. Aztekler ve diğer yerli gruplar kavrulmuş çekirdeklerden acı bir tat içeceği yaptılar. İnkalar da tohumları para birimi olarak kullandı. Günümüzün ticari üretiminin çoğu, Güney Amerika’da Brezilya’nın doğusunda, Fildişi Sahili’nde ve Afrika’nın diğer ülkelerinde yapılmaktadır.

Cacoa, 40 fit yüksekliğe kadar büyüyen ve sadece nemli, tropikal iklimlerde dayanıklı olan yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Her kakao bitkisi, çiçeklenmeden yaklaşık altı ayda olgunlaşan 60-70 bakla üretir. Bölmeler, yaklaşık 10-14 inç uzunluğunda uzun bir meşe palamudu kabuğuna benzer.

Her bir bakla, kahverengi bir renk ve çikolata aroması oluşana kadar birkaç gün fermente edilen 20-40 beyaz tohum (fasulye) verir. Çekirdekler daha sonra kurutulur ve işleme tesislerine gönderilir. Burada çekirdekler temizlenir, kavrulur ve kalın, koyu renkli bir hamur haline getirilir. Bu macun, tüm çikolata ve kakao ürünlerinin temelidir.

Sertleşen macun, pişirme çikolata olur. Macun yüksek basınca kadar ısıtılırsa kakao yağı ekstrakte edilir ve kalan kek benzeri kütle kakao tozu halinde öğütülür. Çikolata veya diğer şekerlemeleri yapmak için, tatlandırıcılarla birlikte macunla ilave kakao yağı karıştırılır. Beyaz çikolata yapmak için kakao yağı macunsuz kullanılır.

Bazı şekerleme üreticileri, kakao yağı yerine diğer yağları, özellikle bitkisel yağları kullanır, ancak ortaya çıkan ürün yasal olarak çikolata değil, şekerleme kaplaması olarak adlandırılabilir.

Hala kakao bitkisi hakkında daha fazla bilgi mi istiyorsunuz?

Yorumlar kapatıldı.

Mission News Theme by Compete Themes.