İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güneş tutulması için gözlük nasıl yapılır?

İster ilk Güneş tutulması seyretme deneyimine hazırlanıyor olun ister eski 3 boyutlu gözlüklerinizi yeni bir şeye evirin. Burada kendinizin yapabileceği Güneş tutulması gözlükleri karşınızda! Güneşe direkt bakabilme konusunda güvenli olması bir yana yapımı da çok kolay.

İşte kendi Güneş tutulması gözlüğünüzü yapmanız için 5 adım:

ADIM 1: MATERYALLERİNİ HAZIRLA
Çizim için düz bir masa
Gözlükler için şablon ( buradan yazdırabilirsiniz )
Güneş filtresi
Bant
Makas
Kalem
GÜVENEBİLECEĞİNİZ GÜNEŞ FİLTRELERİ
ISO sertifikalı Güneş filtreleri kullanmaya özen gösterin. Dayanıklı, çizilmelere karşı dayanıklı ve siyah polimerden üretilen bu Güneş filmleri, Güneş’e sarı / turuncu tonlarında renk verir, direkt bakabilme konusunda güvenli net bir görüntü sağlar. Asıl harika olan şey ise dürbün, kamera ve teleskoplarınızı da güvenli Güneş görüntüleme cihazlarına dönüştürmek için bu filmleri kullanabilirsiniz.

ADIM 2: GÖZLÜK ÇERÇEVELERİNİ HAZIRLAYIN
Kendi çerçevelerinizi sıfırdan yapıyorsanız düz bir yüzey üzerinde çalışın. Ardından bunun üzerinde taslağınızı çizin veya yazıcıdan aldığınız şablonunuzu üstüne koyarak çizin. Şablonları çizdikten sonra çerçeveleri kesmek için makasınızı kullanın. Burun ve gözleriniz için kesiklere, kulaklar için de tutamaç ayrıntılarını unutmamalısınız.

Eski bir 3 boyutlu gözlüğünüz varsa, eski filmi çıkarıp Güneş filtrelerini koymanız yeterlidir. Ardından diğer adıma hazır olursunuz.

ADIM 3: GÜNEŞ FİLTRENİZİ YERLEŞTİRİN
Güneş filtrenizi alın ve çerçevelerini kapatacak şekilde düzgünce kesin. Bu kesme işlemini yaparken filtrenin delinmemesine veya çizilmemesine dikkat edin çünkü herhangi bir zarar filtrenizin kalitesini azaltabilir. Ayrıca filtreyi çerçevelere göre keserken, çerçeve hizalarını biraz geçmesine dikkat edin. Tam çerçeve büyüklüğünde kesmeyin. Çünkü kenarlardan hiçbir ışığın sızmaması gerekir.

ADIM 4: BANT İLE SAĞLAMLAŞTIRIN
Güneş filtresini de yerleştirdikten sonra bant ile çerçevelerinizi, Güneş filtresine sabitleyin.

ADIM 5: TEST EDİN!
Gözlüklerinizin güvenliğini denemek için bir nevi test sürüşüne çıkmanız gerekmekte. Karanlık bir odaya gidin, gözlüklerini takın ve odada bir el feneri tutun. Parlak ışık eğer size sarı/turuncu tonları dışında bir şekilde geliyorsa çerçevelerde sızıntı vardır ve güvenli değildir.

Yakın zamanda ülkemizde bir güneş tutulması gözükmüyor ama yine de yapıp Güneş’e bakmak isteyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

Mission News Theme by Compete Themes.