İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi kartını nasıl dondurabilirim?

Kredi kartını tamamen iptal ettirmek ile kredi kartını kullanıma kapattırmak aynı değil. İki durum için izlenmesi gereken farklı yollar var.

Kredi kartı iptali ve kullanıma kapatma konusuna girmeden önce bir konuya açıklık getirelim; kredi kartınızı bir süreliğine kapatmak mı istiyorsunuz yoksa tamamen iptal olmasını mı? Bu iki durum birbirinden farklı…

Kredi Kartını Kullanıma Kapatma
Diyelim ki kartınız çalındı, düşürdünüz, kaybettiniz ya da bulamıyorsunuz ve önlem almak istiyorsunuz. O halde kartınızı kullanıma kapattırabilirsiniz. Bu işlem diğerine göre çok daha kolay. Bankanızın çağrı merkezini arayarak durumu anlatabilirsiniz.

Müşteri temsilcisi size güvenlik adına birkaç soru sorduktan sonra bu işlemi tamamlar. Böylelikle kartınız kullanıma kapatılır ve tüm bilgileriniz sıfırlanır. Aynı şekilde bankanızın şubesinden, internet şubesinden ve mobil uygulamadan da bu işlemi yapabilirsiniz. Dilediğiniz zaman yeni kredi kartı talep edebilirsiniz.

Kredi kartınızı bir daha hiç kullanmak istemiyorsanız, tamamen iptal ettirmelisiniz. Aksi halde aidat gibi masraflar kartınıza yansımaya devam edebilir.

Kredi Kartını Tamamen İptal Ettirme
Kredi kartınızı tamamen iptal ettirmek için yine bankanızın çağrı merkezini arayabilirsiniz. Bankanın kartı 7 gün içersinde iptal etmesi gerekir. Bu süreçte, direkt kartı kapatmak yerine size farklı teklifler sunmaya devam edebilir. Böyle bir durumda avantajlardan yararlanmak isteyebilir ya da kararınızda ısrarcı olabilirsiniz. Her kredi kartı kullanıcısı tek taraflı olarak, 5464 sayılı Banka kartları ve kredi kartları kanunun 25. inci maddesinin 2.ci paragrafına göre kredi kartı sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir.

Şubeden Dilekçe İle Kart İptali
Eğer bankanız telefon bankacılığıyla bu işlemi yapmıyorsa, şubeye gitmeniz ve dilekçe vermeniz gerekir.

Banka Kredi Kartımı İptal Etmiyor!
Bankanın böyle bir hakkı yok. Banka kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği gereğince banka kartınızı 7 gün içerisinde iptal etmeli. Aksi halde, kredi kartı iptal talebinizi yaptığınıza dair kanıtlayıcı belgelerinizle beraber BBDK’na dilekçe yazarak banka hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

Ödenmemiş Borcum Varken Kartımı İptal Edebilir Miyim?
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından düzenlenen yönetmeliğe göre kartınızı kapatma konusunda herhangi bir kısıtlama yok. kredi kartınız kapatıldıktan sonra da taksitlerinizi ödemeye devam edebilirsiniz. Güncel borcunuz bitene kadar bankanın size hesap özetini gönderme zorunluluğu var.

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

Mission News Theme by Compete Themes.