Normalleşme sürecinde diş hekimine gitmekten korkmalı mıyız?

Diş Hekimleri 1 Haziran’dan itibaren rutin tedavi uygulamalarına geri döndü. Doçent Doktor Mustafa Gündoğar, koronavirüs salgını sürecinde diş tedavilerinin aksatılmaması gerektiğini vurguladı ve ‘acaba diş hekimine gidersem koronavirüse yakalanır mıyım?’ şeklinde kafalarda oluşan soru işaretleri ile ilgili de önemli bilgiler verdi.

Hepimiz biliyoruz ki yaşadığımız bu dönem her konuda daha çok dikkat ve özen göstermemiz gereken bir dönem. Söz konusu sağlığımızsa, işin şakası olmuyor. Ağız sağlığımız da üzerinde hassasiyetle durmamız gereken önemli bir konu. Bildiğiniz üzere gerek Dünya Sağlık Örgütü gerekse de Sağlık Bakanlığının direktifleriyle diş hekimleri pandemi döneminde sadece acil diş tedavilerine baktılar. Fakat, normalleşmeye başladığımız 1 hazirandan itibaren rutin tedavi uygulamalarına geri döndüler. Peki aklınızda acaba diş hekimine gidersem koronavirüse yakalanır mıyım korkusu var mı?. Bence hiçbir şekilde olmasın.

Aslında Diş Hekimleri olarak bizler üniversite yıllarımızdan beri çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı oldukça deneyimliyiz. Bize hasta tedavi etmeye başladığımızda ilk öğretilen şey karşımızdaki hastaya bir hepatit b’li bir hepatit c’li ya da HIV (+)’miş gibi düşünerek tedavi yapmamız olmuştur. Bundan dolayı bizler diş hekimleri olarak bulaşıcı hastalıklara sahip hastaları tedavi etme konusunda zaten deneyimliyiz. Bizler için hem kendi sağlığımız hem de kliniğimize gelen tüm hastalarımızın sağlığı oldukça önemlidir. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu kararları doğrultusunda diş hekimliği kliniklerinde koronavirüse karşı alınması gereken önlemleri belirlemiştir. Özellikle hasta tedavi edilen odalar ve bekleme salonlarında uyulması gereken kurallar tüm diş hekimleri tarafından titizlikle uygulanmaktadır. Bu yüzden sterelizasyon kurallarına uyan temizliğe önem veren tüm diş polikliniklerine rahatlıkla gidip tüm tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. Korkmayın ama gerekli tedbirleride elden bırakmayın.

Bir kere herhangi bir diş şikayetiniz olduğunuzda mutlaka gideceğiniz kliniği arayarak randevu alın. Artık diş hekimlerinin çoğu randevusuz bir şekilde hasta almamaya özen gösteriyor. Her hasta tedavisinden sonra bir sonraki hasta için hazırlık normalde olduğundan daha uzun sürüyor. Yani kliniğin tekrar steril bir hale gelmesi için titiz bir çaba sarfediliyor. Bu yüzden bekleme salonlarında yoğunluk yapmamak bulaş riski açısından oldukça önemlidir. Diğer bir önemli nokta, öksürük ve ateş gibi bir şikayetiniz varsa ve diş hekimine gitme zorunluluğunuz doğduysa mutlaka ama mutlaka hekiminize kliniğine gitmeden telefonda bilgi verin. Başka bir önemli hususta diş kliniğine girerken maskenizi asla çıkarmayın ve bekleme salonuna geçmeden önce sizi karşılayan diş hekimliği çalışanlarının ateşinizi ölçmesine izin verin ve diğer gelen hastalarında ateşinin ölçülüp ölçülmediğini kontrol edin. Bekleme salonunda ise mutlaka sosyal mesafe kurallarına uyun.

Tedavi odasına geçtiğiniz zaman diş hekiminizin astronot gibi giyinip karşınızda durması sizi şaşırtmasın. Ne yazık ki bu virüsün aşısı bulunana kadar diş hekimleri sizlerin karşısına bu koruyucu kıyafetlerle çıkacak. Bu hem sizin sağlığınızı korumak hem de diş hekiminizin sağlığını korumak adına tavsiye edilen kişisel koruyucu ekipmanlardır.

Diğer bir önemli hususta pandemi döneminde ağız ve diş sağlığımızı nasıl koruyacağımızdır. Bunun için mutlaka günde 2 kez dişlerimizi fırçalamalıyız. Diş fırçasının erişemediği alanlardaki birikintileri uzaklaştırmak için diş ipi, ara yüz fırçası gibi ek önlemler uygulanmalıyız. Ayrıca dişlerimizde çürük oluşumunu azaltmak için karbonhidrat içerikli yiyeceklerden uzak durmalı, bol lifli yiyecekleri tüketmeli, öğünler sırasında ve sonrasında bol su içmeliyiz. Bunun yanı sıra ağız bakımı yapılmadan önce ve sonra ellerimizi mutlaka etkili bir biçimde yıkamalıyız. Bu belkide karşılaşacağımız tek pandemi olmayacak o yüzden yukarıda saydığım tavsiyeleri iyi bir ağız diş sağlığı için sürekli uygulamalıyız.

Unutmayalım ki pandemi sürecinden bir an önce kurtulmak için Sağlık Bakanlığımızın yönlendirmelerini takip etmeli, maske takmalı ve sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz.